20 máj Negatív saját tőke rendezése
A pótbefizetés
A Ptk. rendelkezései alapján a veszteségek fedezésére a korlátolt felelősségű társaság tagjainak kötelező pótbefizetést írhat elő a gazdasági társaság társasági szerződése. Amennyiben ez a lehetőség a társasági szerződés alapján fennáll, úgy meg kell határozni azt a legmagasabb összeget, aminek befizetésére a tag kötelezhető, valamint szabályozni kell azt is, hogy a pótbefizetés milyen gyakorisággal és teljesítése milyen módon rendelhető el. A korábbi jogszabályi rendelkezésekkel ellentétben pótbefizetés már nem csak pénzben, hanem a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulások követelményeinek megfelelő nem pénzbeli szolgáltatás útján, tehát apporttal is teljesíthető.
Amennyiben a pótbefizetés intézménye nem szerepel a gazdasági társaság társasági szerződésében, akkor első lépésben a társasági szerződés megfelelő módosítása szükséges, majd ezt követően lehet pótbefizetési határozatot hozni.
Tagokkal szemben fennálló kötelezettség elengedése
Könyvelés szempontjából egyéb bevételként számolhatók el azok a tételek, melyek a társaságnak a tagjai felé fennálló kötelezettségek tagok általi elengedéséből származnak. Amennyiben tehát korábban már nyújtott a Kft. tagja tagi kölcsönt a társaságnak, úgy ennek elengedésével növelhető a saját tőke. Ennek a megoldásnak az alkalmazása esetén tekintettel kell lenni az adófizetési kötelezettségekre, ugyanakkor a NAV tájékoztatása alapján a „kölcsönkövetelés elengedése formájában történő vagyonszerzés nem tárgya az ajándékozási illetéknek, tehát ilyen esetben ajándékozási illetékfizetési kötelezettség sem keletkezik.”
Tagi kölcsön
Bármely külső forrás bevonása nélkül, a társaság tagja által nyújtott kölcsön útján is rendezheti a Kft a negatív saját tőke problémáját a Ptk. kölcsönszerződésre vonatkozó előírásai alapján. Mivel eszerint a pénztartozás után kamat megfizetésére is köteles az adós, ezért az ún. szívességi kölcsön alkalmazása javasolt, mely esetben kamat és más költségek megfizetése sem szükséges a tartozás megfizetésével egyidejűleg. A tagi kölcsönt a könyvelésben fel kell tüntetni, a kölcsönszerződés írásba foglalása azonban nem kötelező. A kapott kölcsönnel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy társasági adóalap módosító tétel lehet.
Értékhelyesbítés alkalmazása
Amennyiben a Kft a legutolsó mérlege szerint befektetett eszközökkel rendelkezik, úgy a negatív saját tőke rendezésének egyik lehetősége lehet az értékhelyesbítés alkalmazása abban az esetben, ha a befektetett eszközök piaci értéke tartósan és jelentősen meghaladja azok könyv szerinti értékét.
Szerző: dr. Gerber Csanád ügyvédjelölt